Ce drepturi are tatal copiilor, daca parintii nu sunt casatoriti?

07 august 2022 133

Buna! Nu sunt casatorita cu tatal celor doi copii ai mei. Primul copil nu poarta numele lui, pe cand cel de-al doilea poarta numele tatalui. Vrem sa ne despartim, dar el nu vrea sa-mi dea copiii. Imi spune ca eu pot sa plec, dar copiii nu-i pot lua cu mine. Ajutati-ma, va rog! Ce pot sa fac in acest caz? Ce drepturi are el in privinta copiilor? Poate sa-mi ia copiii?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Elena, tata copilului, care poartă numele lui e tată biologic, el are drepturi egale ca și DVS. Instanța de judecată decide cu cine rămâne copii și cine plătește pensia alimentară.

08 august 2022