Cerere reconventionala

31 июля 2021 76

Buna ziua. Va fi examinata in cadrul sedintei cererea reconventionala a paratului, daca reclamantul este impotriva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
(1) Pînă la începerea dezbaterilor judiciare, pîrîtul are dreptul să intenteze împotriva reclamantului o acţiune reconvenţională pentru a fi judecată odată cu acţiunea iniţială.
(2) Intentarea acţiunii reconvenţionale se face conform regulilor generale de intentare a acţiunii. Dispozițiile privind administrarea probelor se aplică în mod corespunzător.

Daca se încadrează în regulile pentru... mai detaliat supunere spre examinare, aceasta va fi admisa spre examinare indiferent de poziția reclamantului.

1 августа 2021