Cerere reconventionala

31 july 2021 76

Buna ziua. Va fi examinata in cadrul sedintei cererea reconventionala a paratului, daca reclamantul este impotriva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
(1) Pînă la începerea dezbaterilor judiciare, pîrîtul are dreptul să intenteze împotriva reclamantului o acţiune reconvenţională pentru a fi judecată odată cu acţiunea iniţială.
(2) Intentarea acţiunii reconvenţionale se face conform regulilor generale de intentare a acţiunii. Dispozițiile privind administrarea probelor se aplică în mod corespunzător.

Daca se încadrează în regulile pentru... mai detaliat supunere spre examinare, aceasta va fi admisa spre examinare indiferent de poziția reclamantului.

01 august 2021