Cine poată răspundere pentru pagube?

5 марта 2023 57

Bună ziua. Deținem un apartament în variantă albă, care momentan nu este conectat la nicio rețea de utilități. Apartamentul de sub al nostru a fost inundat, presupunem din cauza sistemului de canalizare defect? Cine poartă răspundere în această situație? Unde ne putem adresa pentru clarificări?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna Natalia, dă să ne apreciem, apartamentul inundat se găsește sub al DVS, întrebare cine a suportat prejudiciul ? Posibil stăpânul, adică posesorul apartamentului de sub DVS, el trebuie să se deranjeze, ce și cum. În așa caz, posersorul trebuie să apeleze la specialiști dintr-o firmă specială, care se lămurește... mai detaliat în așa domeniul, specialiștii vin la fașa locului, examinează tot ce s-a întîmplat, întocmesc un ACT și pe urmă se adresează în instanța de judecată, cu o cerere de chemare în judecată, despre incasarea prejudiciul material suportat în urma incediului, cu achitarea a 3 % de la sumă, asata o să constitue taxa de stat, e obligatoriu.

6 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua. Depinde dacă blocul locativ a fost dat în exploatare sau nu. Este necesar de a constata cauza producerii inundației.
Dacă s-a dat în exploatare și s-a format Asociația Proprietarilor în Condominiu, atunci adresați-vă la prezenta asociație. Dacă nu a fost dat în exploatare, adresați-vă la vânzătorul/cel care... mai detaliat construiește blocul locativ.

6 марта 2023
  • Юрисконсульт

Buna ziua d-na Tatian, aveți dreptate. Eu am orientat-o pe d-na Natalia, când casa deja e dată în expluatare, dacă nu ea trebuyie să procedeze așa cum DVS ați orientat-o.

6 марта 2023