Cine poată răspundere pentru pagube?

05 march 2023 57

Bună ziua. Deținem un apartament în variantă albă, care momentan nu este conectat la nicio rețea de utilități. Apartamentul de sub al nostru a fost inundat, presupunem din cauza sistemului de canalizare defect? Cine poartă răspundere în această situație? Unde ne putem adresa pentru clarificări?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Natalia, dă să ne apreciem, apartamentul inundat se găsește sub al DVS, întrebare cine a suportat prejudiciul ? Posibil stăpânul, adică posesorul apartamentului de sub DVS, el trebuie să se deranjeze, ce și cum. În așa caz, posersorul trebuie să apeleze la specialiști dintr-o firmă specială, care se lămurește... mai detaliat în așa domeniul, specialiștii vin la fașa locului, examinează tot ce s-a întîmplat, întocmesc un ACT și pe urmă se adresează în instanța de judecată, cu o cerere de chemare în judecată, despre incasarea prejudiciul material suportat în urma incediului, cu achitarea a 3 % de la sumă, asata o să constitue taxa de stat, e obligatoriu.

06 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua. Depinde dacă blocul locativ a fost dat în exploatare sau nu. Este necesar de a constata cauza producerii inundației.
Dacă s-a dat în exploatare și s-a format Asociația Proprietarilor în Condominiu, atunci adresați-vă la prezenta asociație. Dacă nu a fost dat în exploatare, adresați-vă la vânzătorul/cel care... mai detaliat construiește blocul locativ.

06 march 2023
  • Legal consultant

Buna ziua d-na Tatian, aveți dreptate. Eu am orientat-o pe d-na Natalia, când casa deja e dată în expluatare, dacă nu ea trebuyie să procedeze așa cum DVS ați orientat-o.

06 march 2023