Companii de creditare care incalca legea

6 мая 2020 87

Buna ziua. Eu de foarte multe ori aud cazuri in care pensionarii care iau credite de la anumite companii cad intr-o cursa si multe situatii par suspecte in opinia mea. Ce institutii de stat din RM pedepsesc companiile de creditare care incalca legea? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Domnica,

Ce aveți învedere prin încălcarea legii? Dacă vă referiți la dobânzile și penalitățile excesive, aceasta este o latură pur civilă care urmează a fi examinată în judecată. Legea oferă instrumente pentru debitor ca să se apere împotriva penalităților excesive.

Dacă să vorbim la general, organul care se ocupă cu... mai detaliat supravegherea OCN-urilor este CNPFul. La fel, poate fi implicată și Agenţia pentru Protecţia Consumatorilor și Supravegherea Pieței pentru anumite încălcări.

6 мая 2020