Companii de creditare care incalca legea

06 may 2020 87

Buna ziua. Eu de foarte multe ori aud cazuri in care pensionarii care iau credite de la anumite companii cad intr-o cursa si multe situatii par suspecte in opinia mea. Ce institutii de stat din RM pedepsesc companiile de creditare care incalca legea? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Domnica,

Ce aveți învedere prin încălcarea legii? Dacă vă referiți la dobânzile și penalitățile excesive, aceasta este o latură pur civilă care urmează a fi examinată în judecată. Legea oferă instrumente pentru debitor ca să se apere împotriva penalităților excesive.

Dacă să vorbim la general, organul care se ocupă cu... mai detaliat supravegherea OCN-urilor este CNPFul. La fel, poate fi implicată și Agenţia pentru Protecţia Consumatorilor și Supravegherea Pieței pentru anumite încălcări.

06 may 2020