Concediere pe articol, lipsa nemotivată.

2 апреля 2018 418

Sunt angajat de jumătate de an, am niste nevoi personale și nu pot sa merg la serviciu 2 săptămîni. Am scris cerere de concediu, dar din lipsa de personal nu m-i la dat, au zis ca ma concediaza pe articol. Cum trebuie sa procedez? Dacă scriu cerere de eliberare, este nevoie sa lucrez 2 săptămîni? In cazul concedierii din cauza lipselor nemotivate, care sunt consecințele?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Eugen,
Ai putea să specifici care este scopul ? Pentru ce anume ai necesitate de acest concediu?
Știind care e scopul am putea să verificăm dacă există sau nu un temei legal prin care angajatorul de fapt este obligat să ofere salariatului un concediu.

2 апреля 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Cu titlu de adăugare la cele spuse de colegul meu, să dvs trebuie să anunțați preventiv angajatorul despre demisia dvs cu 14 zile înainte, fiind obligat până atunci să lucrați, deobicei acest termen este anume pentru faptul că angajatorul să găsească un alt sariat(angajat).

4 апреля 2018