Concediu nefolosit

11 апреля 2018 172

Buna ziua. Perioada de munca a fost 21.02.2017-26.06.2017, apoi am demisionat din initiativa proprie. Spuneti-mi, va rog, eu am dreptul la compensatie pentru concediul de odihna nefolosit. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Параюрист
  • Иные правонарушения

Salutare,

Conform legii, art. 115, Codul Muncii:

Articolul 115. Modul de acordare a concediului
de odihnă anual
(1) Concediul de odihnă pentru... mai detaliat primul an de muncă se acordă salariaţilor după expirarea a 6 luni de muncă la unitatea respectivă.
(2) Înainte de expirarea a 6 luni de muncă la unitate, concediul de odihnă pentru primul an de muncă se acordă, în baza unei cereri scrise, următoarelor categorii de salariaţi:
a) femeilor – înainte de concediul de maternitate sau imediat după el;
b) salariaţilor în vîrstă de pînă la 18 ani;
c) altor salariaţi, conform legislaţiei în vigoare. . .

Deci, dreptul la concediu apare doar după expirarea a 6 luni lucrate la unitatea respectivă.

12 апреля 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Natalia, aveti dreptul la compensarea concediului nefolosit calculat proportional timpului lucrat de Dvs.

13 апреля 2018