Contract cu persoan fizic pentru executarea unor lucrări de reparație

15 сентября 2022 36

Bună ziua. Am contract cu o persoană fizică pentru lucrări de reparație în apartament. A început lucrul și am achitat conform contractului o parte din bani pentru lucrările executate (aproximativ 30-40% din volumul total) și materiale, iar după un timp a dispărut cu bani primiți pentru materiale. Au trecut 3 luni și nu pot termina reparația. Care este ieșirea din această situație? Nu as vrea să apelez la instanța de judecată pentru că poate dura pre mult. Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

Buna ziua Nina! In primul rind este necesar de a inainta notificare catre persoana fizica privind neexecutarea obligatiunilor Contracutale, apoi in cazul in care nu-si executa conform cerintelor scrise in notificare, adresati-va in instanta de judecata,

15 сентября 2022
Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, cu regret, dar dacă această persoană nu își onorează benevol obligațiile contractuale, atunci fără a vă adresa instanței de judecată nu veți putea returna banii. Însă, pentru astfel de cazuri există o procedură specială care este mai scurtă după timp (câteva luni).
Puteți să mă contactați la nr.... mai detaliat de telefon 060282698 pentru mai multe detalii.

16 сентября 2022