Cota-parte nu a fost stabilită

11 января 2023 49

Bună ziua! La privatizarea imobilului au participat 3 persoane, cu drept de proprietate comună. Unul din participanți refuză să participe la procedurile cadastrale necesare înregistrării ulterioare pentru stabilirea cotei-părți și nu vrea să îl deranjăm. Poate unul dintre participanți să doneze partea sa unei alte persoane, care nu a participat la privatizare, fără a fi stabilită cota-parte? Ce este posibil de făcut în acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
în cazul în care nu sunt stabilite cotele părți ce revin fiecărui coproprietar, este imposibil de a efectua careva tranzacții, stabilirea cotelor în sine identifică partea ce îii revine fiecărui coproprietar, în lipsa acordului între părți privind stabilirea cotelor nici un notar nu va efectua tranzacția.
La caz, stabilirea cotelor... mai detaliat poate avea loc prin intermediul instanței de judecată, astfel o să se clarifice lucrurile chiar în lipsa acordului coproprietarului care nu dorește să comunice, iar ulterior posibil ca fiecare să dispună de cota sa, astfel, problema are o soluție.

12 января 2023