Cum aş putea scoate interdicția din Germania?

2 июля 2018 113

Nu am respectat legea de a ma afla 90 de zile in Europa (Germania) si 90 de zile in Moldova. Ajungand pe tertoriul Germanii peste 10 zile am primit interdictie de 2 ani. Cum as putea sa o scot? (Pasaport biometric).

Jurist comments 1

Viorica Chirnicinii
  • Параюрист

Buna ziua Violina. In practica sa in domeniu, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a stipulat ca in general, masurile de limitare a exercitiului dreptului de libera circulatie, pot fi aplicate impotriva unor persoane condamnate pentru infractiuni savarsite pe teritoriul statului respectiv.
Ar trebui sa luati legatura cu un avocat german, deoarece... mai detaliat masurile de interzicere a aflarii pe teritoriul unui anumit stat este apanaj al suveranitatii acelui stat, chiar in contextul integrarii comunitare. Germania a luat o astfel de masura, justificata dealtfel, pentru protejarea drepturilor si libertatilor, avand scopul legitim de a preveni fapte de natura a aduce atingere ordinii publice in acel stat. Acel avocat, probabil, v-ar putea reprezenta mai bine interesele acolo. Succese!

3 июля 2018