Cum se calculeaza amenda in cazul aplicarii in baza art. 92 alin. (2) CP al RM?

2 июня 2018 108

Salut. Cum are loc calculul in cazul inlocuirii pedepsei neexecutate cu amenda. Care este calculul mediu pentru un an ori pentru o luna. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

D.-na Andriana, conform art. 64 CP amenda dacă nu este plătită, poate fi înlocuită cu muncă neremunerată, 60 ore la 100 de unităţi convenţionale. O unitate convenţională alcătueşte 50 lei.

16 июня 2018