Cum se calculeaza amenda in cazul aplicarii in baza art. 92 alin. (2) CP al RM?

02 june 2018 108

Salut. Cum are loc calculul in cazul inlocuirii pedepsei neexecutate cu amenda. Care este calculul mediu pentru un an ori pentru o luna. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

D.-na Andriana, conform art. 64 CP amenda dacă nu este plătită, poate fi înlocuită cu muncă neremunerată, 60 ore la 100 de unităţi convenţionale. O unitate convenţională alcătueşte 50 lei.

16 june 2018