Daca documentul este cu stampila, dar fara semnatura persoanei imputernicite, e valabil?

23 сентября 2019 78

..."5. Întreprinderile și întreprinzătorii nu sunt obligați să dețină și să aplice ștampila proprie pe înscrisuri de orice natură. În cazul în care legislaţia prevede necesitatea aplicării ştampilei întreprinderii sau întreprinzătorului, cerinţa se consideră îndeplinită dacă înscrisul este semnat de persoana împuternicită de întreprindere sau de către întreprinzător." Daca documentul este cu stampila, dar fara semnatura persoanei imputernicite, e valabil?

Jurist comments 1

Adrian Oprea
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua
Documentul nu este valabil dat fiind faptul că legea scutește de obligativitatea aplicării ștampilei întreprinderii, dar în nici un caz și de semnătura persoanei împuternicite să semneze actul.

2 декабря 2019