Dacă tatăl si-a luat angajamentul la divorț sa contribuie lunar pana la 18 la creșterea copilului, pot cere pensie alimentara?

4 сентября 2019 56

Buna ziua! Acum vreo doi ani am divorțat la notar, am căzut la înțelegere cu fostul soț sa contribuie la creșterea copilului, mai bine zis el si-a luat angajamentul acesta. Nu trimite nici pensie alimentara, nici cele necesare copilului, decât arunci când ii spun eu. Pot cere pensie alimentara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Sigur că e posibil, daca extrajudiciar nu e posibil, atunci posibil de a acționa în instanță, care va emite hotărîre de încasare forțată.

5 сентября 2019