Dacă tatăl si-a luat angajamentul la divorț sa contribuie lunar pana la 18 la creșterea copilului, pot cere pensie alimentara?

04 september 2019 56

Buna ziua! Acum vreo doi ani am divorțat la notar, am căzut la înțelegere cu fostul soț sa contribuie la creșterea copilului, mai bine zis el si-a luat angajamentul acesta. Nu trimite nici pensie alimentara, nici cele necesare copilului, decât arunci când ii spun eu. Pot cere pensie alimentara?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Sigur că e posibil, daca extrajudiciar nu e posibil, atunci posibil de a acționa în instanță, care va emite hotărîre de încasare forțată.

05 september 2019