Deplasarea copiilor peste hotare insotiti de o ruda

8 мая 2019 13

Buna ziua. Imi spuneti, va rog: daca parintii sunt peste hotare (Cehia), pentru a scoate copiii din tara de catre o ruda, e nevoie ca procura sa fie semnata de ambii parinti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Ar fi suficient existența declarației unuia dintre părinți, însă dese ori, indiferent cu cine iese(în afară de unul dintre parinți) ar fi cazul existenței declarației de la ambii părinți pentru a evita careva probleme.
Puteți sa solicitați info direct de la sursă, anume poliția de frontieră
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

10 мая 2019