Deplasarea copiilor peste hotare insotiti de o ruda

08 may 2019 13

Buna ziua. Imi spuneti, va rog: daca parintii sunt peste hotare (Cehia), pentru a scoate copiii din tara de catre o ruda, e nevoie ca procura sa fie semnata de ambii parinti?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Ar fi suficient existența declarației unuia dintre părinți, însă dese ori, indiferent cu cine iese(în afară de unul dintre parinți) ar fi cazul existenței declarației de la ambii părinți pentru a evita careva probleme.
Puteți sa solicitați info direct de la sursă, anume poliția de frontieră
http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

10 may 2019