Desfacerea contractului individual de muncă la inițiativa angajatorului, pentru multiple abateri

31 марта 2023 18

Bună ziua. Dacă un salariat pe timpul perioadei de muncă a avut mai multe abateri desciplinare și a fost eliberat la inițiativa angajatorului, acesta va mai putea să fie angajat oficial?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Sigur. Aceste abateri disciplinare țin de locul de muncă prezent. Mai mult, termenul de validitate a sancţiunii disciplinare nu poate depăşi un an din ziua aplicării. Dacă pe parcursul acestui termen salariatul nu va fi supus unei noi sancţiuni disciplinare, se consideră că sancţiunea disciplinară nu i-a fost aplicată.

1 апреля 2023