Divorț și pensie alimentară

5 сентября 2022 133

Bună! Nu suntem divorțați încă, dar soția vrea să ceară încasarea pensiei alimentare pentru copil. Poate să o facă înaintea de pronunțarea divorțului?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Victor, nu poate pentru a fi încasată pensia alimentară este nevoie de hotărârea instanței.

7 сентября 2022
Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună, pentru obținerea unei pensii de întreținere, soția dvstră poate să depună cerere de încasare a pensiei de întreținere în instanța de judecată, și doar în cazul în care sunt probe care să demonstreze faptul că nu o susțineți la creșterea și educarea copilului, instanța va putea să emită o... mai detaliat hotărâre prin care să vă oblige să achitați pensia. În așa caz, pensia se poate incasa de data depunerii cererii pânâ la atingerea majoratului.

8 сентября 2022