Dosar penal

29 января 2019 72

Poate procurorul să trimită dosarul în judecată, fară să-ți facă cunoștință cu materialele cauzei și să-ți înmâneze rechizitoriul?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna seara Ion,
Practica demonstreaza ca se poate! Dar aceasta nu inseamna ca este corect procedural.

29 января 2019
  • Юрисконсульт

Dl.Ion conform art. 297 CPP, procurorul e îndrept să trimită cauza penală în instanță , mu mai cu condiția cînd persoane evită să se prezinte să primească rechizitoriul. Procurorul trebue să dispună de probe, dar ei așa ceva nu fac, ei se limitează cu trimiterea cauzei, ei sînt obraznici. Procurorul... mai detaliat nu poate fi sancționat pentru așa ceva, în instanță judecătorul sau procurorul vă oferă rechizitoriul.

9 февраля 2019