Dosar penal

29 january 2019 72

Poate procurorul să trimită dosarul în judecată, fară să-ți facă cunoștință cu materialele cauzei și să-ți înmâneze rechizitoriul?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Advocate
  • Other violations

Buna seara Ion,
Practica demonstreaza ca se poate! Dar aceasta nu inseamna ca este corect procedural.

29 january 2019
  • Legal consultant

Dl.Ion conform art. 297 CPP, procurorul e îndrept să trimită cauza penală în instanță , mu mai cu condiția cînd persoane evită să se prezinte să primească rechizitoriul. Procurorul trebue să dispună de probe, dar ei așa ceva nu fac, ei se limitează cu trimiterea cauzei, ei sînt obraznici. Procurorul... mai detaliat nu poate fi sancționat pentru așa ceva, în instanță judecătorul sau procurorul vă oferă rechizitoriul.

09 february 2019