Dosar penal si angajare la MAI

8 ноября 2020 207

Buna ziua. In 2012 am fost judecat pentru jaf (art.187 al (2) lit.(f) CP) si mi-a fost aplicata pedeapsa 2 ani de inchisoare cu suspendare. Pedeapsa am executat-o fara abateri si alte anticedente penale nu am mai avut. Au trecut 6 ani de cand nu am mai avut probleme cu legea.
Intrebarea mele sunt:
1. E posibil dupa o perioada anumita sa ma pot angaja in MAI?
2. Este o procedura anumita? Sau ce trebuie sa fac ca sa pot sa ma angajez in MAI?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Potrivit art. 111 CP
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;

Prin urmare, dacă acestea au fost stinse cazierul dvs juridic este curat și vă puteți... mai detaliat angaja.

9 ноября 2020

Unde pot sa ma adresez sa vad daca dosarul este stins?

9 ноября 2020