Dosar penal si angajare la MAI

08 november 2020 207

Buna ziua. In 2012 am fost judecat pentru jaf (art.187 al (2) lit.(f) CP) si mi-a fost aplicata pedeapsa 2 ani de inchisoare cu suspendare. Pedeapsa am executat-o fara abateri si alte anticedente penale nu am mai avut. Au trecut 6 ani de cand nu am mai avut probleme cu legea.
Intrebarea mele sunt:
1. E posibil dupa o perioada anumita sa ma pot angaja in MAI?
2. Este o procedura anumita? Sau ce trebuie sa fac ca sa pot sa ma angajez in MAI?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Potrivit art. 111 CP
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;

Prin urmare, dacă acestea au fost stinse cazierul dvs juridic este curat și vă puteți... mai detaliat angaja.

09 november 2020

Unde pot sa ma adresez sa vad daca dosarul este stins?

09 november 2020