Dreptul de a reclama salariul neachitat după o perioadă îndelungată de concediu neplătit

28 сентября 2020 51

Bună ziua! Sunt angajat într-o companie din 2014. În perioada 2014-2016, s-au acumulat restanțe la salariu pentru mai multe luni. Din 2017 până în prezent sunt în concediu neplătit (am depus periodic cereri de acordare concediu neplătit pe 1-3 luni). Acum intenționez să depun cerere de eliberare și să solicit achitarea restanței la salariu. Aș vrea să întreb dacă aflarea în concediu neplătit nu mi-a afectat cumva/dacă nu am pierdut dreptul de a reclama salariul neachitat. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
Concediul neplătit este temei de suspendare a raporturilor contractuale, dar drepturile salariale neachitate trebuie reclamate, oricât de târziu, deoarece e plata legală pentru munca prestată. Dacă nu vi se achită trebuie să vă adresați Inspectoratului de Stat al Muncii.

29 сентября 2020