Dreptul de uzufruct

6 июня 2019 128

În cazul în care nudul proprietar decide asupra vânzării bunului obiect a uzufructului, prețul contractului de vânzare cumpărare trebuie împărțit cu uzufructuarul? Uzufructuarul susține că dat fiind faptul că bunul îi aparținea cu drept de uzufruct până la decesul, întreaga sumă de bani i se cuvine lui. Nudul proprietar, la rândul său, este de părerea că suma de bani trebuie împărțită astfel încât fiecare dintre ei să primească o porțiune, din suma totală, corespunzătoare valorii comparative a uzufructului cu nuda proprietate.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Nu trebuie sa fie careva imparteala cu uzufructuarul.
Pretul vanzarii nu este fruct la care poate pretinde uzufructuarul.
Eventual, nudul proprietar daca nu rezolutioneaza contractul de uzufruct inainte de avinde, va putea fi solicitat la plata prejudiciilor, dar nicidecum la atribuirea sumei vanzarii catre uzufructuar sau impartirea cu... mai detaliat dansul a sumei respective.

18 августа 2019