Dreptul la concediul nefolosit

19 июня 2020 65

Daca am lucrat 6 ani intr-o firma si in aceasta perioada nu mi-am luat deloc concediu, acum cand ma eliberez din propria dorinta, am dreptul sa-mi fie achitat concediul nefolosit?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Sigur ca da
Codul muncii prevede
Compensarea concediilor de odihnă anuale nefolosite

(1) În caz de suspendare (art.76 lit.e) şi m), art.77 lit.d) şi e) şi art.78 alin.(1) lit.a) şi d)) sau încetare a contractului individual de muncă, salariatul are dreptul la compensarea tuturor concediilor de odihnă anuale nefolosite.

(2) În baza unei cereri... mai detaliat scrise, salariatul poate folosi concediul de odihnă anual pentru un an de muncă, cu suspendarea sau încetarea ulterioară a contractului individual de muncă, primind compensaţia pentru celelalte concedii nefolosite.

(3) În perioada valabilităţii contractului individual de muncă, concediile nefolosite pot fi alipite la concediul de odihnă anual sau pot fi folosite aparte (în întregime sau fracţionat, conform art.115 alin.(5)) de către salariat în perioadele stabilite prin acordul scris al părţilor.

Codul muncii: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121610&lang=ro

19 июня 2020