Dupa inregistrarea casatoriei averea sotului devine comuna?

5 января 2019 47

Daca inregistram oficial casatoria, executorul judecatoresc poate aplica sechestru pe averea sotului inregistrata pe numele lui si achizitionata pana la casatorie?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
înregistrarea casatoriei NU modifică regimul juridic al bunurilor ce au apartinut soților pînă la casatorie.
Respectiv, acele bunuri raman in proprietatea personala a sotului.

Daca executorul va aplica sechestru pe acel bun, sotul trebuie sa depuna o cerere la ececutor privind ridicarea sechestrului.
Asta doar cu conditia ca... mai detaliat datoria sa nu aiba nici o legătură cu sotul.

5 января 2019