Dupa inregistrarea casatoriei averea sotului devine comuna?

05 january 2019 47

Daca inregistram oficial casatoria, executorul judecatoresc poate aplica sechestru pe averea sotului inregistrata pe numele lui si achizitionata pana la casatorie?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
înregistrarea casatoriei NU modifică regimul juridic al bunurilor ce au apartinut soților pînă la casatorie.
Respectiv, acele bunuri raman in proprietatea personala a sotului.

Daca executorul va aplica sechestru pe acel bun, sotul trebuie sa depuna o cerere la ececutor privind ridicarea sechestrului.
Asta doar cu conditia ca... mai detaliat datoria sa nu aiba nici o legătură cu sotul.

05 january 2019