Evacuarea chiriasilor pentru neachitarea chiriei

2 сентября 2021 180

Buna. Dau in chirie un apartament, cu contract inregistrat la Serviciul Fiscal. Chiriasii refuza sa plateasca chiria si sa elibereze apartamentul de mai bine de 3 luni, invocand de fiecare data motive stupide. Nu au platit nici facturiile pentru serviciile comunale in ultimele doua luni si am fost nevoit sa le achit eu pentru a evita deconectarile.
Imi poate spune cineva daca exista o metoda legala de a-i evacua din apartament si de a-i obliga sa achite platile restante pentru chirie si serviciile comunale. Va multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Ca prim pas, puteți apela la poliție, doar că puține șanse, in asemenea cazuri se apelează la instanța de judecată pentru incasarea forțată a sumei și penalităților inclusiv cu evacuarea acestora.
In asa format, pe cheltuiala acestora, de comun cu executorul in sens direct îi ridicați și aruncați afară fără careva... mai detaliat probleme.

2 сентября 2021
  • Юрисконсульт

Buna dl. Mihai, consultați lege nr. 75 despre locuințe, o să vă fie clar.

3 сентября 2021