Evacuarea chiriasilor pentru neachitarea chiriei

02 september 2021 180

Buna. Dau in chirie un apartament, cu contract inregistrat la Serviciul Fiscal. Chiriasii refuza sa plateasca chiria si sa elibereze apartamentul de mai bine de 3 luni, invocand de fiecare data motive stupide. Nu au platit nici facturiile pentru serviciile comunale in ultimele doua luni si am fost nevoit sa le achit eu pentru a evita deconectarile.
Imi poate spune cineva daca exista o metoda legala de a-i evacua din apartament si de a-i obliga sa achite platile restante pentru chirie si serviciile comunale. Va multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Ca prim pas, puteți apela la poliție, doar că puține șanse, in asemenea cazuri se apelează la instanța de judecată pentru incasarea forțată a sumei și penalităților inclusiv cu evacuarea acestora.
In asa format, pe cheltuiala acestora, de comun cu executorul in sens direct îi ridicați și aruncați afară fără careva... mai detaliat probleme.

02 september 2021
  • Legal consultant

Buna dl. Mihai, consultați lege nr. 75 despre locuințe, o să vă fie clar.

03 september 2021