Executarea silită a hotărârii judecătorești

9 ноября 2020 78

Buna ziua. Compania X a acționat in judecată pentru încasarea datoriei de la cetățeanul Y, decizia a fost pronunțată pe 09.11.2020. In cât timp se declanșează executarea silită împotriva persoanei vizate? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în 30 zile din data pronunțării hotărîrea devine definitivă și irevocabilă(dacă nu este contestată), după scurgerea acestui termen, solicitați eliberarea titlului executoriu cu care urmează să vă prezentați la executorul judecătoresc și depuneți cerere, din acel moment începe procedura de executare silită.

9 ноября 2020