Impartirea imobilului dupa divort

3 января 2019 60

Buna ziua. Traiesc de 13 ani cu sotul, si avem copil comun cu varsta de 13 ani. Pana la casatoria cu mine sotul a primit in donatie de la parintii lui un apartament. As vrea sa stiu, daca divortez, pot beneficia de o parte anumita din apartamentul dat? Mentionez ca sunt cu viza de resedinta in acel apartament. Deci, pot pretinde la o parte din imobil?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
---
Bunurile primite in donatie nu se supun regimului proprietatii comune a sotilor, respectiv Dvs nu aveti drepturi asupra acelui bun.
Faptul ca aveti domiciliu/resedinta in acel imobil, nu va atribuie careva drepturi asupra bunului.

4 января 2019