Impartirea imobilului dupa divort

03 january 2019 60

Buna ziua. Traiesc de 13 ani cu sotul, si avem copil comun cu varsta de 13 ani. Pana la casatoria cu mine sotul a primit in donatie de la parintii lui un apartament. As vrea sa stiu, daca divortez, pot beneficia de o parte anumita din apartamentul dat? Mentionez ca sunt cu viza de resedinta in acel apartament. Deci, pot pretinde la o parte din imobil?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
---
Bunurile primite in donatie nu se supun regimului proprietatii comune a sotilor, respectiv Dvs nu aveti drepturi asupra acelui bun.
Faptul ca aveti domiciliu/resedinta in acel imobil, nu va atribuie careva drepturi asupra bunului.

04 january 2019