Incetarea contractului individual de munca pe un termen determinat inainte de termen

9 сентября 2016 66

Pot fi concediat, daca ulterior nu mi s-a acordat concediu de odihna planificat, ulterior depunind cerere de acordare a concediului pentru ingrijirea copilului, fiind concediat in timpul cind ma aflam pe foaie de boala? Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Oleg.

Conform art. 86, alin. (2) din Codul Muncii < http://lex.justice.md/md/326757/ >, nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, [...] în concediu parțial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului... mai detaliat în vîrstă de la 3 la 6 ani, [...] cu excepția cazurilor de lichidare a unității.

Prin urmare, prevederile Codului Muncii interzic angajatorului de a concedia salariatul aflat în concediu medical.

O zi bună.

10 сентября 2016