Indemnizaţia de maternitate

31 марта 2020 127

Buna. Sunt în concediu de îngrijire cu primul copil, până în septembrie 2021, iar la moment sunt însărcinata cu al 2-lea și m-am eliberat din serviciu cu o luna înainte de a ieși în concediu de maternitate. Mă pot considera că mă aflu la întreținerea soțului și pot beneficia de îndemnizația de maternitate în baza salariului lui?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ana,

Conform Codului Muncii soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi - 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56... mai detaliat de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii.

1 апреля 2020

Dar eu daca m-am eliberat de la serviciu cu o luna inainte de a iesi in concediu de maternitate, mă pot considera ca ma aflu la întreținerea soțului si pot solicita prin declaraţia scrisă pe propria răspundere sa primesc indemnizația in baza salariului sotului?

1 апреля 2020