Indemnizaţia de maternitate

31 march 2020 127

Buna. Sunt în concediu de îngrijire cu primul copil, până în septembrie 2021, iar la moment sunt însărcinata cu al 2-lea și m-am eliberat din serviciu cu o luna înainte de a ieși în concediu de maternitate. Mă pot considera că mă aflu la întreținerea soțului și pot beneficia de îndemnizația de maternitate în baza salariului lui?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Ana,

Conform Codului Muncii soţiilor aflate la întreţinerea salariaţilor, li se acordă un concediu de maternitate ce include concediul prenatal cu o durată de 70 de zile calendaristice (în cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi - 112 zile calendaristice) şi concediul postnatal cu o durată de 56... mai detaliat de zile calendaristice (în cazul naşterilor complicate sau naşterii a doi sau mai mulţi copii – 70 de zile calendaristice), plătindu-li-se pentru această perioadă indemnizaţii.

01 april 2020

Dar eu daca m-am eliberat de la serviciu cu o luna inainte de a iesi in concediu de maternitate, mă pot considera ca ma aflu la întreținerea soțului si pot solicita prin declaraţia scrisă pe propria răspundere sa primesc indemnizația in baza salariului sotului?

01 april 2020