Informarea angajatorului

4 июля 2020 25

Bună ziua. În cazul în care persoana X are rezultatul pozitiv la COVID-19, angajatorul acestei persoane este informat doar de către X, sau și de către autorități?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua Filip!

Cum procedați dacă salariatul a fost intubat, nu are nici o rudă, și nimeni nu cunoaște că este salariat la întreprinderea Z?

Potrivit art. 9 alin. (2) lit. g/1) din Codul muncii, se dipune:
1) Salariatul este obligat dreptul:
să informeze de îndată angajatorul sau conducătorul nemijlocit despre imposibilitatea de a... mai detaliat se prezenta la serviciu şi să prezinte, în termen de 5 zile lucrătoare după reluarea activităţii de muncă, documentele care justifică absenţa;.

Respectiv, salariatul are la dispoziție 5 zile din ziua în care revine la locul de muncă să prezinte actele justificative.

Succes.

6 июля 2020