Legea 768 din 2000

21 апреля 2021 39

Bună ziua. Ajutați-mă, vă rog, să înțeleg sensul Legii 768 din 02.02.2000:
”Art. 7. - (1) Mandatul alesului local este incompatibil cu:
c) calitatea de funcţionar public, de angajat în subdiviziunile autorităţilor administraţiei publice locale.”
Se are în vedere doar funcționari publici angajați în cadrul..., sau și funcționari publici și angajați obișnuiți?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua.

În sensul prezentei legi, da, se are în vedere că mandatul alesului local este incompatibil cu calitatea de funcţionar public și de angajat (care e angajat în baza contractului individual de muncă) din cadrul subdiviziunilor autorităţilor administraţiei publice locale.

22 апреля 2021