Liberare conditionata

24 июня 2018 29

Daca persoana a fost liberata coditionat inainte de termen si intoarsa la executarea pedepsei, ea mai poate beneficia de art. 91 CP RM? Daca da, atunci din care parte se calculeaza termenul la art. 91 in cazul dat?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

D/na Lorina, conform art. 91 al. 8 CP, cînd persoana săvîrşeşte o infracţiune intenţionată, termenul se stabileşte conform art. 85 CP- comul de sentinţe.

26 июня 2018
  • Юрисконсульт

Eu îmi cer scuze d-na Lorina, răspuns la întrebarea DVS de o dată n-a fost pe deplin. În cazul DVS art. 91 CP nu poate fi aplicat, fiindcă persoana a sdăvîrşit din o nouă infracţiune, a pierdunt încrederea.

26 июня 2018