Liberare conditionata

24 june 2018 29

Daca persoana a fost liberata coditionat inainte de termen si intoarsa la executarea pedepsei, ea mai poate beneficia de art. 91 CP RM? Daca da, atunci din care parte se calculeaza termenul la art. 91 in cazul dat?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

D/na Lorina, conform art. 91 al. 8 CP, cînd persoana săvîrşeşte o infracţiune intenţionată, termenul se stabileşte conform art. 85 CP- comul de sentinţe.

26 june 2018
  • Legal consultant

Eu îmi cer scuze d-na Lorina, răspuns la întrebarea DVS de o dată n-a fost pe deplin. În cazul DVS art. 91 CP nu poate fi aplicat, fiindcă persoana a sdăvîrşit din o nouă infracţiune, a pierdunt încrederea.

26 june 2018