Mama mea are de 10 ani interdicție de a părăsi țara

14 сентября 2022 151

Bună ziua. Mama are niște datorii (40.000 lei), pe care nu le poate achita de 10 ani. Executorul judecătoresc i-a aplicat în 2012 interdicție de a părăsi țara și de atunci a tot prelungit interdicția menționată. Nu constituie aceste acțiuni ale executorului abuz și încălcare a legii? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună ziua, nu cunosc alte detalii decât cele expuse, însă, după lege, într-o procedură de executare nu poate fi prelungită interdicția de a părăsi țara mai mult de 3 ori.
Aici trebuie de luat în calcul și cât e de proporțională și necesară măsura respectivă, dacă documentul executoriu nu a fost... mai detaliat executat pe parcursul a 10 ani, e o problemă și a executorului judecătoresc, și este foarte probabil că acesta ar fi încălcat prevederile Codului de executare.
Puteți să contactați un avocat, fiind că interdicția de a părăsi țara poate fi atacată în instanța de judecată în termenul prevăzut de lege.

14 сентября 2022