Mașină cu numere românești pentru o perioadă mai mare de 3 ani

2 октября 2022 413

Bună ziua. Din câte cunosc, termenul de aflare în RM a unui automobil cu numere RO condus de un șofer cu permis de conducere RO este de 3 ani. Ce se întâmplă după perioada de 3 ani? Mai este posibil după această perioadă de aflat în RM?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Адвокат-стажер

Bună, Cristian. Din situația practică la momentul actual, dacă persoana respectivă are ieșiri din țară în acest termen de 3 ani și se achită vinieta corespunzător, atunci cel mai probabil că nu va avea probleme în trafic și nici la frontieră. Deși, conform legislației vamale există modalitate de a prelungi... mai detaliat termenul de 3 ani prin depunerea unei cereri motivate la Serviciul Vamal.

4 октября 2022