Mostenirea in urma privatizarii de catre copiii din casatorie anterioara

1 марта 2020 62

Buna ziua. As dori sa aflu daca copiii din casatoria precedenta pot cere mostenire? De exemplu, am participat 4 persoane la privatizare (tata, mama, fiica, feciorul mamei din casatoria anterioara). In urma decesului tatalui, 2 fiice ale lui (din alta casatorie, ce nu locuiau in apartament si nu au participat la privatizare) au dreptul la mostenire din cota tatalui? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Desigur, la moștenire toți copiii defunctului au drepturi egale, nu contează din care căsătorie.

2 марта 2020