Mostenirea in urma privatizarii de catre copiii din casatorie anterioara

01 march 2020 62

Buna ziua. As dori sa aflu daca copiii din casatoria precedenta pot cere mostenire? De exemplu, am participat 4 persoane la privatizare (tata, mama, fiica, feciorul mamei din casatoria anterioara). In urma decesului tatalui, 2 fiice ale lui (din alta casatorie, ce nu locuiau in apartament si nu au participat la privatizare) au dreptul la mostenire din cota tatalui? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Desigur, la moștenire toți copiii defunctului au drepturi egale, nu contează din care căsătorie.

02 march 2020