Ofensat la locul de munca

1 июня 2019 79

Bună! În cazul in care un angajat a ofensat un alt angajat, cum poate prin lege sa fie pedepsit?

Jurist comments 4

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Vladimir, daca la injurat atunci printr-o plingere la politie, totodata daca se considera ca a fost lezat in drepturi cum ar fi onoarea, demnitstea, reputatia profesionala, in baza legii privind libertatea de exprimare.

2 июня 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Mai plauzibil ar fi de scris o plângere pe numele angajatului către angajator care la fel poate lua măsuri de rigoare aplicând sancțiuni disciplinare.

2 июня 2019

Angajatorul nu face nimic. Dar situații de genu.. nu este prima data

2 июня 2019
Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Atunci faceti apel la organele de drept, totodata, puteti face si o cerere in forma scrisa (individuala sau colectiva) catre angajator indicind toate circumstantele anexind probe, in asemenea situatie el o sa fie obligat sa raspunds, sa intreprinda careva actiuni.

3 июня 2019