Ofensat la locul de munca

01 june 2019 79

Bună! În cazul in care un angajat a ofensat un alt angajat, cum poate prin lege sa fie pedepsit?

Jurist comments 4

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna Vladimir, daca la injurat atunci printr-o plingere la politie, totodata daca se considera ca a fost lezat in drepturi cum ar fi onoarea, demnitstea, reputatia profesionala, in baza legii privind libertatea de exprimare.

02 june 2019
Andrei Domenco
  • Advocate

Mai plauzibil ar fi de scris o plângere pe numele angajatului către angajator care la fel poate lua măsuri de rigoare aplicând sancțiuni disciplinare.

02 june 2019

Angajatorul nu face nimic. Dar situații de genu.. nu este prima data

02 june 2019
Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Atunci faceti apel la organele de drept, totodata, puteti face si o cerere in forma scrisa (individuala sau colectiva) catre angajator indicind toate circumstantele anexind probe, in asemenea situatie el o sa fie obligat sa raspunds, sa intreprinda careva actiuni.

03 june 2019