Operatorii de telefonie mobila

29 сентября 2019 51

Buna ziua. Sunt obligati operatorii de telefonie mobila sa-mi dea intrebari de identificare atunci cind solicit careva detalii referitor la contul meu de abonament?
Care lege ii obliga? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna!

Fiecărui client "Orange Moldova" SA i se oferă Cartela clientului pe care este indicat un cod din mai multe cifre.
Astfel, abonatul poate solicita de la operator mai multe informații despre contul său.
Totodată, abonații au și o parolă care au ales-o singuri, iar la efectuarea unui apel în scopul solicitării anumitor... mai detaliat informații, operatorul de telefonie mobilă solicită abonatului său aceste date.
În lipsa parolei sau a codului de pe cartela clientului operatorul poate solicita alte informații despre identificarea persoanei pentru a-i oferi asistenta de care are necesitate.

Dat fiind faptul ca aceste informații pot conține date cu caracter personal operatorul are obligația de a se asigura că-i oferă datele unei persoane care este în drept să le afle.

29 сентября 2019