Părăsirea SRL și împărțirea bunurilor

12 июня 2022 17

Salut! Sunt fondator al unui SRL, dețin o parte din bunuri. Care este procedura legală de părăsire a SRL? Unde trebuie să mă adresez pentru a iniția procedura de împărțire a bunurilor, inclusiv prin instanța de judecată, întrucât al doilea fondatator nu este de acord cu cererea mea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul unui acord, există procedură de reorganizare prin divizare sau separare.
Daca nu există un acord, atunci se plica instanța de judecată și prin hotărâre decide.

6 августа 2022